TELEPORADA LEKARZY SPECJALISTÓW
129 PLN
TELEPORADA Z NAJLEPSZYMI SPECJALISTAMI
Trójmiasto: Gdańsk, Sopot, Gdynia

Szeroki zakres specjalizacji

Wstępna diagnoza

Interpretacja wyników badań

Zalecenia i e-zwolnienia
OPISY SPECJALIZACJI
ALERGOLOGIA
Alergolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką alergii pokarmowych, wziewnych, kontaktowych oraz iniekcyjnych. Alergie to choroby wywoływane przez alergeny. Alergeny to substancje, powodujące gwałtowną reakcję uczuleniową. Ich przyczyną jest nadmierna i nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na substancje występujące w środowisku. U ludzi zdrowych kontakt z alergenem nie wywołuje negatywnych reakcji. Organizm alergika uznaje alergen za zagrożenie i uruchamia mechanizmy obronne, które mają za zadanie zwalczyć intruza.
W jakich przypadkach zapytać o radę alergologa?
Cyklicznie napady kaszlu, kichanie, wodnisty katar, świąd nosa, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Gdy po spożyciu lub kontakcie skóry z jakimś czynnikiem występują u nas swędzenie skóry, wysypka, zmiany skórne, duszności (w przypadku nagłego pojawienia się obrzęku i duszności po spożyciu pokarmu należy niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112), nudności, biegunka, ból brzucha, wzdęcie, oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
DERMATOLOGIA
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką zmian skórnych oraz chorób włosów i paznokci. Częstą przyczyną chorób skóry są wady w funkcjonowaniu układów narządów wewnętrznych, zmiany hormonalne, następstwa chorób zakaźnych, alergii a nawet nowotworów, dlatego dermatolog posiada szeroką wiedzę ogólnomedyczną. W przypadku telefonicznej konsultacji z dermatologiem zaleca się konsultację video lub przesyłanie zdjęć zmian skórnych.
W jakich przypadkach zapytać o radę lekarza dermatologa?
Wszelkiego rodzaju zmiany skórne, trądzik, przebarwienia skóry (jasne lub ciemne plamy na skórze), wysypki, egzemy, podrażnienia, kurzajki, łuszczyca, odleżyny, łupież, grzybice paznokci oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
GASTROENTEROLOGIA
Gastroenterologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób układu pokarmowego. Są to choroby przełyku, żołądka, jelit, wątroby, dróg żółciowych i trzustki.
W dzisiejszych czasach rośnie liczba osób korzystających z porad gastroenterologa z uwagi na nieprawidłowe odżywianie się, a także szybkie tempo życia i stres - czynniki, które zaostrzają dolegliwości ze strony żołądka czy jelit często wynikających z trybu siedzącego pracy, nieprawidłowego odżywiania, stresującego trybu życia.
W jakich przypadkach zapytać o radę specjalisty chorób wewnętrznych?
Bóle żołądka, pieczenie przełyku, bóle wątroby, mdłości, zaparcia lub biegunki, częste wzdęcia, odbijanie, gazy, uczucie pełności, brak apetytu, trudności z przełykaniem, oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
KARDIOLOGIA
Kardiologia zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Do kardiologa należy rozpoznawanie oraz leczenie nabytych lub wrodzonych wad serca i układu krążenia. Ważnym zadaniem specjalisty kardiologii jest również profilaktyka chorób układu krążenia i zapobieganie dalszemu rozwojowi chorób u pacjentów.
W jakich przypadkach zapytać o radę lekarza kardiologa?
Konsultacja leczonych i rozpoznanych schorzeń układu krwionośnego, zmiany w samopoczuciu lub brak poprawy po przyjęciu leków kardiologicznych, szybkie męczenie się po wysiłku fizycznym, częste uczucie uderzenia krwi do głowy, zmiany rytmu serca, dyskomfort i ucisk w klatce piersiowej, obrzęki twarzy, rąk i nóg, omdlenia i zasłabnięcia oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
ORTOPEDIA
Do lekarza ortopedy należy przede wszystkim diagnozowanie, leczenie oraz profilaktyka chorób narządu ruchu. Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, zajmująca się zarówno wrodzonymi jak i nabytymi wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi, wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi, zakażeniami kości lub stawów, uszkodzeniami nerwów obwodowych, schorzeniami układu mięśniowego. Pokrewne do ortopedii dziedziny medycyny to traumatologia, reumatologia oraz rehabilitacja medyczna.
W jakich przypadkach zapytać o radę lekarza ortopedę?
Gdy występują drobne urazy odniesione w wyniku wypadku i kontuzje sportowe, konsultacja badań obrazowych, bóle mięśni, kręgosłupa, stawów, kości, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowe stawów, wady wrodzone oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
PULMONOLOGIA
Lekarz pulmonolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnozą, leczeniem i profilaktyką chorób układu oddechowego. Do lekarza pulmonologa należy się koniecznie zgłosić, kiedy pojawiają się niepokojące nas dolegliwości ze strony układu oddechowego.
W jakich przypadkach zapytać o radę lekarza pulmonologa?
Jeśli jesteś osobą palącą papierosy, bądź przebywasz często wśród palaczy
świszczący oddech, częsty kaszel, duszności i ściskanie w klatce piersiowej,
szybkie męczenie organizmu i kłopoty ze złapaniem tchu
krwioplucie,
przyspieszony, spowolniony oraz płytki, bądź pogłębiony oddech,
nawracające zapalenia płuc,
urazy płuc, wynikające z obrażeń klatki piersiowej,
płyn w jamie opłucnej.
Medycyna rodzinna
Medycyna rodzinna to dział medycyny zajmującej się szeroko pojętą opieką medyczną zarówno dzieci jak i dorosłych – wszystkich członków rodziny. Lekarz rodzinny ma szeroką wiedzę na temat chorób wszystkich układów wewnętrznych jak i chorób dziecięcych. Funkcja lekarza rodzinnego to w dużej mierze obserwacja pacjentów, kierowanie leczeniem pacjentów, długotrwała opieka nad pacjentem, a także profilaktyka chorób. Lekarze rodzinni cechują się personalnym podejściem do leczenia pacjentów oraz ich rodzin. Stąd też rozróżnienie między internistami, lekarzami rodzinnymi i pediatrami. Zakres medycyny rodzinnej jest nieco szerszy niż internisty czy pediatry, dlatego z lekarzem rodzinnym warto skonsultować się, gdy potrzebne jest udzielenie świadczeń więcej niż jednemu pacjentowi z różnych grup wiekowych.
W jakich przypadkach zapytać o radę lekarza rodzinnego?
Gorączka, kaszel, katar, pieczenie w trakcie oddawania moczu, brak apetytu, ból brzucha, biegunka i zaparcia, wymioty, wysypka oraz inne zmiany skórne a także inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
PEDIATRIA
Pediatra to lekarz specjalista chorób wieku dziecięcego. Jest to bardzo szeroka specjalizacja. Lekarz posiadający specjalizację z pediatrii otrzymał wszechstronne wykształcenie z zakresu niemalże każdej dziedziny medycyny. Ważnym zadaniem pediatry jest udzielanie porad rodzicom o odpowiedniej opiece nad dziećmi i niemowlętami, a także profilaktyka chorób dziecięcych i niemowlęcych. Lekarz pediatra powinien wykazywać cechy takie jak cierpliwość, umiejętność obchodzenia się z dziećmi, a także wyczucie i spostrzegawczość, gdyż dzieci – inaczej niż dorośli – przekazują, że coś im dolega.
W jakich przypadkach zapytać o radę pediatry?
Gorączka, kaszel, katar, nadmierna płaczliwość, nadpobudliwość, nadmierna senność, apatia i osowiałość dziecka, brak reakcji na gesty, głos, mimikę, wzdęty brzuszek, biegunki i zaparcia, wymioty, brak apetytu, wysypka i wszelkie zmiany skórne, oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
OTOLARYNGLOLOGIA
Otolaryngologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób narządów głowy i szyi (przede wszystkim uszu, zatok, nosa, krtani i jamy ustnej, gardła). Oprócz leczenia farmakologicznego często w zakres laryngologii wchodzi chirurgia narządów głowy i gardła.
W jakich przypadkach zapytać o radę lekarza otolaryngologa?
W przypadku uczucia zatkanego ucha, szumy w uszach, ból ucha, ból zatok, ból gardła, nawracające bóle głowy, pogorszenie słuchu, krwawienie z nosa, przewlekły katar, chrapanie, chrypa, utrata węchu, smaku, równowagi lub słuchu oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
GINEKOLOGIA
Ginekologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób żeńskiego układu płciowego. Ginekolog zajmuje się zarówno pacjentkami w wieku dziecięcym, nastoletnim dorosłym a także dojrzałym. Specjaliści ginekologii często w trakcie specjalizacji nabyli jednocześnie wiedzę z zakresu położnictwa – oznacza to, że ginekolog w stanie odebrać poród, zająć się noworodkiem oraz jego mamą tuż po porodzie.
W jakich przypadkach zapytać o radę ginekologa?
Silne bóle w podbrzuszu, bardzo bolesne i obfite miesiączki, nieregularny cykl miesiączkowy, plamienie poza cyklem, upławy, świąd i pieczenie pochwy, bóle w piersiach, przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie, problemy z zajściem w ciążę, bóle lub krwawienia w trakcie lub po stosunku, suchość pochwy, objawy uboczne antykoncepcji, objawy ciąży, wizyty kontrolne, oraz prowadzenie ciąży, oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
DIABETOLOGIA
Diabetologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką cukrzycy oraz powikłań tej choroby. Ze względu na przewlekły i nieuleczalny charakter choroby cukrzycowej, jej leczenie wymaga stałego nadzoru specjalisty diabetologii. Coraz częstszym problemem staje się cukrzyca u małych dzieci, dlatego lekarz diabetolog posiada również szeroką wiedzę na temat zaburzeń metabolicznych zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Pomiar poziomu glukozy we krwi jest szczególnie istotny w przypadku ciąży. Konsultacja z diabetologiem w razie nieprawidłowości jest niezbędna dla zdrowia matki oraz płodu.
W jakich przypadkach zapytać o radę diabetologa?
Konsultacja badań morfologicznych, kontynuacja lub rozpoczęcie leczenia już rozpoznanej cukrzycy typu I, II, cukrzycy ciążowej oraz wtórnej.
CHIRURGIA
Chirurg ogólny zajmuje się wykonywaniem zabiegów operacyjnych na narządach jamy brzusznej oraz leczeniem oparzeń, zmian skórnych czy żylaków. Operacje i zabiegi chirurgiczne przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym. Do zadania chirurga ogólnego należy przygotowanie przedoperacyjne, prowadzenie operacji, a następnie postępowanie pooperacyjne.
W jakich przypadkach zapytać o radę chirurga ogólnego?
Skonsultować się z chirurgiem ogólnym możemy, gdy pragniemy oceny, czy zajedzie potrzeba drobnego zabiegu, takiego jak: nacięcie ropnia, usuwanie zmian skórnych lub zszycie ran. Takie zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Urologia
Urologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób i wad narządów układu moczowego i narządów płciowych męskich. Lekarz urolog diagnozuje poprzez badania urologiczne, badania krwi i moczu, diagnostykę obrazową i próby czynnościowe układu moczowego. Urolog zajmuje się leczeniem zaburzeń związanych z płodnością oraz zaburzeniami hormonalnymi, a także chorób wenerycznych. Porada lekarza urologa trwa do 25 minut.
W jakich przypadkach zapytać o radę urologa?
Nietrzymanie moczu, ból w trakcie oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz, krwiomocz, białkomocz, obecność ropy w moczu, mocz spieniony lub o ciemnej barwie, zbyt mała ilość oddawanego moczu lub zbyt częste oddawanie moczu, bóle w dolnej części pleców lub podbrzusza, ból lub obrzęk jąder, zmiany wyglądu narządów płciowych lub ich okolic np.: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienia, obrzęki, oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
PSYCHIATRIA
Psychiatria to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób i zaburzeń psychicznych. Psychiatra, tak jak każdy inny lekarz, zobowiązany jest bez oceniania pomóc wyleczyć istniejącą lub rozwijającą się przypadłość z zakresu odbytej specjalizacji. Często na udanie się do specjalisty psychiatrii kieruje lekarz rodzinny, lekarz pierwszego kontaktu lub psycholog.
W jakich przypadkach zapytać o radę lekarza psychiatrę?
Częste i następujące szybko po sobie zmiany nastroju, wycofywanie się z życia rodzinnego i społecznego, długotrwała izolacja społeczna, nagłe, szokujące zmiany w życiu, z którymi trudno nam się uporać, długotrwałe uczucie smutku, strachu, niepokoju, lęki, poczucie samotności i odosobnienia, zaburzenia snu, bezdech senny, zaburzenia łaknienia, szeroko pojęte uzależnienia oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
NEUROLOGIA
Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób układu nerwowego. Neurolog diagnozuje i leczy schorzenia mózgu, nerwów obwodowych czy rdzenia kręgowego. Bada on reakcje na bodźce, funkcje układu ruchowego. Dla neurologa szczególnie istotna jest diagnostyka obrazowa. Neurologia swoim zakresem bliska jest również psychiatrii. Wiele chorób i przypadłości o podłożu neurologicznym znajduje się również w obrębie zainteresowań psychiatrów.
W jakich przypadkach zapytać o radę neurologa?
Bóle o nawracającym charakterze, osłabienie i niedowład mięśni, skurcze, drżenie mięśni, zaburzenia w odbiorze bodźców, problemy z koordynacją ruchową, szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, zaburzenia pamięci, snu, przytomności, omdlenia, nieprawidłowa praca zwieraczy (np. zaburzenia w oddawaniu moczu) oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
CHOROBY WEWNĘTRZNE
Internista to lekarz specjalista chorób narządów wewnętrznych. Zajmuje się on diagnozowaniem, leczeniem a także profilaktyką chorób każdego z układów. Jest to bardzo szeroka specjalizacja, która wymaga od lekarza szerokiej wiedzy na temat wielu dziedzin medycyny. Dlatego internista to często lekarz pierwszego kontaktu.
W jakich przypadkach zapytać o radę specjalisty chorób wewnętrznych?
Podwyższona temperatura, kaszel, katar, ból brzucha, biegunki i zaparcia, wymioty, pieczenie w trakcie oddawania moczu, brak apetytu, wysypki i zmiany skórne oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
ENDOKRYNOLOGIA
Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, leczeniem oraz profilaktyką chorób układu hormonalnego. Lekarz endokrynolog zajmuje się zaburzeniami pracy gruczołów i układu hormonalnego, które powodują wiele schorzeń i dolegliwości. Do gruczołów zaliczamy jajniki, jądra, nadnercza, tarczycę, trzustkę, przytarczyce, podwzgórze, przysadkę mózgową. Zaburzenia hormonalne występują często w okresie dorastania, w trakcie ciąży lub menopauzy, a także w trakcie przebiegu różnych chorób takich jak cukrzyca, a nawet nowotwory.
W jakich przypadkach zapytać o radę endokrynologa?
Konsultacja wyników badań krwi lub skierowanie na badania pod kątem zaburzeń hormonalnych. Gdy występuje szybki przyrost lub spadek masy ciała, trądzik, nadmierne owłosienie lub łysienie, nadmierna ospałość lub pobudliwość, nazbyt niskie lub wysokie libido, nadmierna potliwość, uderzenia gorąca, przewlekłe bóle głowy, obrzęki rąk i stóp. W przypadku zaburzeń miesiączkowania, krwawienia z dróg rodnych, bólu piersi, mlekotoku, problemów z utrzymaniem ciąży. Lub u dzieci, gdy dochodzi do przedwczesnego dojrzewania, zahamowanego lub nadmiernego wzrostu, zaburzeń proporcji ciała, oraz innych objawów, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.
DIETETYKA
Dietetyk jest specjalistą – magistrem dietetyki, który może również być lekarzem – którego domeną jest żywienie człowieka. Zajmuje się on zarówno osobami chorymi jak i doradza pacjentom zdrowym w utrzymaniu zdrowia. Dietetyk jest odpowiedzialny za wskazania dotyczące żywienia indywidualnego i żywienia zbiorowego, edukacją społeczeństwa na temat żywienia oraz promowaniem zdrowego trybu życia i oczywiście diety. Od dietetyka wymagana jest również szeroka wiedza na temat medycyny, anatomii, biochemii, i psychologii.
W jakich przypadkach zapytać o radę dietetyka?
Dieta od dietetyka może być dobrym rozwiązaniem praktycznie dla każdego. Kiedy planujemy odchudzanie, lub chcemy przybrać na wadze, a także utrzymać wagę prawidłową. W przypadku problemów ze skórą, włosami, paznokciami, w przypadku występowania alergii pokarmowych, pieczenia i obrzęku jamy ustnej, bólu brzucha, mdłości, biegunek czy wymiotów po spożyciu określonych produktów spożywczych. Gdy zmagamy się z cukrzycą, chorobami żołądka, jelit, wątroby, woreczka żółciowego, serca oraz inne objawy, gdzie nie występuje zagrożenie utraty życia i trwałego ubytku na zdrowiu.

Doświadczenie i opinie
W wezwijdoktora.pl starannie sprawdzamy doświadczenie i opinie o lekarzach, chcących z nami współpracować przy wizytach domowych.

Kwalifikacje
Sprawdzamy uprawnienia do wykonywania wizyt domowych w deklarowanym przez lekarza zakresie oraz doświadczenie pracy z poszczególnymi grupami wiekowymi pacjentów.

Lekarz z powołania
Staramy się pozyskać lekarzy, u których widzimy pasję do wykonywania zawodu, którzy stawiają na dobrą komunikację z pacjentem podczas wizyty domowej.