Zdrowie seniora ze względu na zachodzące w organizmie zmiany i ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, powinno podlegać specjalnej trosce. Na zdrowie seniorów duży wpływ ma wcześniejszy tryb życia. Dlatego warto jak najwcześniej wyrobić w sobie prawidłowe nawyki prozdrowotne.
Co zapewni nam zdrowe starzenie się?
- Aktywność fizyczna. Codzienna porcja ruchu (w miarę możliwości) poprawi funkcjonowanie układu oddechowego, krążenia, pokarmowego i kostno–stawowego. Także polepszy nastrój i zwiększy odporność na stres.
- Aktywność umysłowa. Na naukę języka obcego po sześćdziesiątce, wcale nie jest za późno.
- Odpowiednia dieta według zasady „mniej cukru, soli, niezdrowego tłuszczu, więcej błonnika”.
- Prawidłowa suplementacja. Każdorazowo powinna być konsultowana z lekarzem lub dietetykiem.
- Minimum osiem godzin snu w regularnych porach.
- Właściwe nawodnienie. Należy wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Warto też ograniczyć używki.
Badania profilaktyczne i wizyty lekarskie
Jak żyć po 60-tce? Przede wszystkim należy dbać o zdrowie. Przedstawione wyżej sposoby na zdrowe starzenie się możemy realizować we własnym zakresie. Jednak nie wszystko od nas zależy. Profilaktyka chorób jest łatwiejsza i mniej dokuczliwa od leczenia. Badania profilaktyczne (morfologia, badanie moczu, glukoza czy białko całkowite) pozwolą wykryć potencjalną chorobę we wczesnej fazie. Podczas regularnych wizyt lekarskich, lekarz oceni stan naszego zdrowia, ewentualnie zleci potrzebne badania i doradzi, co robić, by zachować dobre samopoczucie jak najdłużej. Wcale nie trzeba iść do przychodni. Jeżeli nie odczuwamy niepokojących objawów, to można zamówić wizytę domową lub skorzystać z teleporady.
Styl życia osób starszych nie musi polegać na przebywaniu w domu i oglądaniu telewizji. Warto zaangażować się w działalność społeczną i kulturalną oraz nawiązywać nowe relacje. Warto korzystać z ofert klubów seniora czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyjazd do sanatorium również dobrze wpłynie na zdrowie seniorów.