Okres jesienno — zimowy to czas zwiększonej aktywności patogenów. Niskie temperatury, zmienna pogoda, brak słońca osłabiają naturalną odporność organizmu człowieka. Na infekcje wirusowe najbardziej narażone są dzieci — ich układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.
Najczęstsze infekcje wirusowe u dzieci
U dzieci występuje wiele różnych infekcji wirusowych, które mogą obejmować zarówno łagodne, jak i bardziej poważne schorzenia:
– Przeziębienie.
– Grypa.
– Ospa wietrzna.
– Różyczka.
– Odra.
– Świnka.
– Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
– COVID-19 (koronawirus SARS-CoV-2).
Ważne jest monitorowanie stanu dziecka. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, problemów z oddychaniem lub silnego osłabienia konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.
Leczenie infekcji wirusowych u dzieci
– Domowe sposoby leczenia. Mogą wystarczyć w przypadku łagodnych infekcji, takich jak przeziębienie, lekka gorączka czy katar.
– Pediatra on–line. Konsultacje z pediatrą online to dobre rozwiązanie, gdy objawy są umiarkowane, ale rodzice mają wątpliwości co do dalszego postępowania lub potrzebują porady dotyczącej leczenia.
– Wizyta domowa pediatry. Jest wskazana, gdy dziecko ma poważniejsze objawy, ale nie wymagają one nagłej interwencji medycznej. To wygodne rozwiązanie w przypadku podejrzenia chorób zakaźnych lub problemów zdrowotnych, które utrudniają wyjście z domu. Jeżeli pediatra NFZ nie jest dostępny — wizytę domową może zabezpieczyć pediatra prywatnie.
W przypadku zagrażających życiu objawów — trudności w oddychaniu, wysokiej gorączki niereagującej na leczenie, drgawek gorączkowych, odwodnienia czy utraty przytomności – konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.