Lekarz rodzinny

Lekarz rodzinny – specjalizacja medycyny rodzinnej jest nieco szerszą specjalizacją niż interna czy pediatria, bo łączy te dwie dziedziny medycyny. Lekarz rodzinny ma uprawnienia, by podobnie do internisty udzielać porad pacjentom dorosłym oraz tak jak pediatra – dzieciom.

Lekarz ogólny

Lekarz rodzinny – dawniej lekarze specjaliści medycyny ogólnej. Lekarz rodzinny – to od niedawna używane określenie dla lekarza, którego dawniej określano mianem lekarz ogólny.

Lekarz ogólny to obecnie również częste określenie lekarza świadczącego usługi w zakresie lekarskim podstawowym, który nie posiada specjalizacji z medycyny rodzinnej.

Lekarz rodzinny może zapewnić  kompleksową opiekę zdrowotną dla wszystkich członków rodziny – spojrzeć całościowo na pacjenta, także w kontekście jego otoczenia, rodziny, dbać o jego dobrą kondycję, namawiać do zachowań prozdrowotnych, badań profilaktycznych.

Jest to najbardziej różnorodna specjalizacja lekarska. Lekarz rodzinny ma szeroką wiedzę z zakresu chorób wewnętrznych, pediatrii, ginekologii i położnictwa, chirurgii, psychiatrii, dermatologii, laryngologii, neurologii i okulistyki.

Lekarz internista

Często myli się pojęcia lekarz internista i lekarz medycyny rodzinnej. Jednak są to dwie odrębne specjalizacje medyczne.

Internista ma wgląd na cały organizm. Zajmuje się on tzw. „chorobami wewnętrznymi”, znanymi również pod nazwą „medycyny ogólnej”. Jest to lekarz pierwszego kontaktu. Często, aby dostać się do lekarza specjalisty musimy najpierw dostać skierowanie od internisty, który decyduje, czy nasz stan wymaga konsultacji specjalisty.

Internista postrzega chorego całościowo, z uwzględnieniem stanu całego organizmu. Gdy lekarza odwiedzi pacjent z temperaturą, bólem którejś części ciała, osłabieniem lub problemem ze stawami, internista zbiera wstępny wywiad i decyduje, do jakiego gabinetu specjalistycznego czy na jakie badania pacjenta należy skierować – trafna i wczesna diagnoza pozwala na skuteczne leczenie.

Internista/lekarz chorób wewnętrznych zajmuje się całym procesem leczenia pacjenta, zaczynając od profilaktyki, przez diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz kontrolę stanu zdrowia. Wiedza internistyczna obejmuje szczegółową znajomość fizjologii i chorób układu: krążenia, pokarmowego, oddechowego, moczowego, wydzielania wewnętrznego, krwiotwórczego, odpornościowego i narządu ruchu.

Lekarz pierwszego kontaktu

Funkcję lekarza pierwszego kontaktu może pełnić zarówno lekarz specjalista medycyny rodzinnej, jak i internista. Poza kompleksową opieką medyczną lekarz pierwszego kontaktu może wystawiać recepty, skierowania na konsultację bądź leczenie do specjalisty, szpitala, na badania czy rehabilitację. Może orzekać o czasowej niezdolności do pracy, wydawać zaświadczenia lekarskie i akty zgonu.

Lekarz z jaką specjalizacją potrzebny jest Tobie? Zadzwoń do nas – doradzimy Ci przy wyborze właściwego lekarza specjalisty.

Call Now Button
0
Your Cart
  • No products in the cart.