Zdrowie Polaków w statystykach

Świat medyczny to świat postępu. Nieustannie dochodzą do naszych uszu informacje o odkryciach dotyczących zdrowia, stworzeniu nowych leków, terapii, urządzeń medycznych, a coraz bardziej przystępne stają się wizyty domowe oraz teleporady medyczne. Im bardziej rozwija się medycyna, tym bardziej zwiększa się dostęp Pacjenta do nowoczesnych rozwiązań medycznych. Idąc dalej tą myślą wraz ze wzrostem wiedzy, społeczeństwa powinny stawać się zdrowsze. Omówimy poniżej krótko statystyki dotyczące zdrowia mieszkańców Polski.

Najczęstsze problemy zdrowotne Polaków

Aktualnie bardzo niepokojącym problemem społeczeństw jest rosnący problem nadwagi i otyłości. Problem ten dotyczy również Polaków. Coraz więcej Polaków ma problem z nadwagą ? w roku 2020r. ponad 60% dorosłych mieszkańców naszego kraju ma nadwagę. Skłonność do spożywania fast foodów oraz unikanie aktywności fizycznej pogłębiają ten problem. Nadmierna masa ciała dotyczy również coraz częściej dzieci. W diecie Polaka można zauważyć nieprawidłowy stosunek ilości przetworzonych produktów w stosunku do warzyw i owoców.

Problem nadmiernej masy ciała wiąże się także z niepokojącymi statystykami dotyczącymi chorób cywilizacyjnych czyli chorób niezakaźnych wiążących się często z trybem życia społeczeństw. Choroby serca, otyłość, cukrzyca oraz nowotwory prowadzą do ponad 70% zgonów w skali globu. Według danych Państwowego Zakładu Higieny wśród mężczyzn w Polsce w roku 2019 najczęstszą przyczyną zgonów były choroby układu krążenia. Wśród kobiet ? nowotwory złośliwe. W leczeniu chorób cywilizacyjnych, prócz dbałości o dietę i aktywność fizyczną, ogromne znaczenie ma profilaktyka oraz wykonywanie badań kontrolnych, które przez wielu  z nas są zaniedbywane. Regularne badania i profilaktyka pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie chorób.

Tryb życia Polaka pozostawia wiele do życzenia. Wielu  z nas nie dba o higienę pracy i życia, co prowadzi do poczucia silnego stresu i idącego za tym wrażenia wyczerpania psychicznego i emocjonalnego, a także rozwoju stanów depresyjnych. Chociaż ogólnie oceniamy swój stan psychiczny jako dobry narażamy się często na stresujące sytuacje, które wpływają na to, że coraz częściej sięgamy po używki. Problemy dotyczące zdrowia psychiczne są przez nas często zaniedbywane z powodu ich stygmatyzacji w społeczeństwie. Dlatego rozwój telemedycyny oraz możliwość teleporad psychologa oraz telekonsultacji psychiatrycznych może stanowić doskonałe rozwiązanie dla pacjentów w potrzebie.

Dlaczego w przypadku szerokiego dostępu do coraz nowocześniejszej opieki zdrowotnej, a także lepszego dostępu do informacji, rośnie liczba problemów zdrowotnych wśród mieszkańców Polski?

Indeks zdrowia Polaków

Indeks zdrowia to wskaźnik przestrzegania zaleceń specjalistów w codziennych praktykach człowieka. W przypadku Polaków ten wskaźnik wynosi średnio ok 60% (gdzie 0% oznacza, że nie przestrzega się w ogóle żadnych zaleceń specjalistów, a 100%, że przestrzega się wszystkich zaleceń specjalistów dotyczących dbania o zdrowie). Oznacza to, że jeszcze nam brakuje, żeby poprawić nasze zachowania zdrowotne. Do najczęściej nie przestrzeganych zaleceń profilaktycznych są zdrowe nawyki żywieniowe oraz dieta, dbałość o aktywność fizyczną oraz używki, czyli przyczyny wymienionych powyżej, najczęściej występujących wśród polskich Pacjentów problemów zdrowotnych.

Odpowiedź

Same możliwości i wiedza o zdrowiu nam nie wystarczą, aby zmienić aktualne statystyki i prognozy dotyczące zachorowań. Aby Polacy byli zdrowsi powinni wiele poprawić w swoim codziennym dbaniu o zdrowie a także sięgnąć po poradę lekarską, specjalistyczną, psychologiczną, dietetyczną etc.

Call Now Button
0
Your Cart
  • No products in the cart.