Migrenowe bóle głowy

Migrena to coś więcej niż zwykły ból głowy. Najczęściej poprzedzona jest wieloma różnymi objawami.  Badania wskazują, że na bóle migrenowe może cierpieć nawet 20% populacji.

Jak rozpoznać migrenę?

Migrenę może zwiastować kilka dolegliwości takich jak: nudności, złe samopoczucie, nadwrażliwość na hałas. Od zwykłego bólu głowy odróżnia ją przede wszystkim fakt, iż taki ból może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin, do tego ból jest silny i napadowy.
Niestety napady bólu migrenowego są powracające. Mogą znów się pojawić za kilka bądź kilkadziesiąt dni.

Stosunkowo na migrenę choruje większa ilość kobiet niż mężczyzn. Objawy pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania bądź u osób w średnim wieku. Bóle migrenowe najczęściej ustępują w okresie starzenia się i menopauzy.

Migrena bez aury

Jest to najczęstsza postać migreny. W tym przypadku ból ogranicza się tylko do jednej połowy głowy i ma charakter pulsacyjny. Objawy nasilają się podczas wykonywania aktywności fizycznej. Sam napad bólu może trwać do 72 godzin. Ból może rozprzestrzeniać się na okolice czoła i oczodołu. Oprócz tego mogą pojawiać się nudności.
Migrena bez aury objawia się u około 75% osób cierpiących na bóle migrenowe.

Migrena z aurą

Migrena z aurą spotykana jest o wiele rzadziej niż migrena bez aury. Objawy aury są najczęściej wzrokowe. To mogą być jasne plamy, błyszczące światło czy mroczki. Typy niedowidzenia podczas aury mogą być różne i występować w tym samym momencie.  Aura może występować jako zaburzenie mowy, ruchu, czucia.

Pamiętaj, tylko lekarz może zdiagnozować ból migrenowy. Nie każdy ból głowy to migrena.

Call Now Button
0
Your Cart
  • No products in the cart.